Wystawa Famicase

Wystawa Famicase

japonia

Pewien tokijski sklep organizuje co roku wystawę gier na Famicoma, które... nie istnieją.

Japoński sklep Meteor, który mieści się w tokijskiej dzielnicy Nishiogikubo, po raz osiemnasty zorganizował niecodzienną wystawę My Famicase Exhibition. Prezentowane są na niej kartridże z grami na Famicoma, które tak naprawdę nie istnieją.

Wystawa odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. W najnowszej odsłonie pokazano 253 kartridży przygotowanych przez artystów nie tylko z Japonii, ale również z 29 innych krajów. Znalazło się też tam aż cztery polskie akcent w postaci gry Hole autorstwa Macieja Melchera, Fantastic Adventure of Mandelbrot Set Pawła Flegiela, Tribe of the Golden Eye Mateusza Czecha i 1000 faces autorstwa 89o.

Każde zgłoszenie zawiera grafikę naklejoną na kartridż Famicoma oraz etykietę. Na etykiecie możemy znaleźć przygotowany przez autora projektu krótką zajawkę lub szczegółowy opis gry.

Live Devil - jedna ze zgłoszonych prac na wystawę Famicase Hole - polski akcent na wystawie Famicase Sukeban Obāchan - jedna ze zgłoszonych prac na wystawę Famicase

Wystawa będzie trwać do końca maja. Na nasze szczęście te kartridże z fejkowymi grami możemy obejrzeć nie odwiedzając sklepu Meteor. Tutaj twórcy wystawy dają nam trzy opcje do wyboru:

Ta ostatnia opcja wydawała się kusząca, dlatego postanowiłem ją sprawdzić.

My Famicase Exbition VR

Na szczęście by móc ją odwiedzić, nie jest wymagane posiadania zestawu VR (choć to oczywiście jest mile widziane). Wystarczy nam telefon z odpowiednią aplikacją - konkretnie do obsługi japońskiej platformy metaverse Cluster. Możemy ją pobrać na Oculus Quest2, Androida, iOS oraz [Win/Mac] (https://cluster.mu/en/downloads). Po jej zainstalowaniu i stworzeniu awatara trzeba jeszcze dograć do głównej aplikacji "świat" z wystawą - znajdziemy go tutaj. I tyle, od tego momentu możemy zwiedzić wirtualną wersję wystawy My Famicase Exhibition.

Sama wirtualna wystawa nie jest czymś rozbudowanym - ot, idziemy do przodu oglądając po drodze kartridże z grami w takiej samej kolejności jak są wyświetlane na stronie. Zbliżając się do jednego z nich pojawia się nam jego opis.

Wystawa Famicase w wirtualnej rzeczywistości w aplikacji Cluster Wystawa Famicase w wirtualnej rzeczywistości Wystawa Famicase w wirtualnej rzeczywistości

Niby nic wyszukanego, jednak trzeba przyznać że jest to miły dodatek do całości. W szczególności, że ten wirtualny świat wzorowany jest na pierwszych grach pseudo-3D opierających się na modelach szkieletowych (wireframe'ach). Ze względu na wygląd i kolorystykę tego świata, skojarzyło mi się to z tym, co można było zobaczyć korzystając z Virtual Boy'a.

Co sądzicie o takiej inicjatywie? Chcielibyście zagrać w którąś z gier, które została zaprezentowana na wystawie? A może ktoś z Was weźmie udział w kolejnej odsłonie? Dajcie znać co o tym myślicie.

Zdjęcie główne: Meteor

Podaj dalej:

Komentarze


Pan Nindyk

Doceniasz moją pracę w pisaniu o ciekawych grach niezależnych na Switcha?

Postaw mi kawę ☕Partner strony:

Partnerem strony jest Forever Entertainment


Poprzedni wpis Następny wpis