Nintendo Labo - genialny czy szalony pomysł?

Nintendo Labo - genialny czy szalony pomysł?

varia

Tylko Japończycy z Nintendo mogli wymyślić coś takiego.

W środowe przedpołudnie 17 stycznia, Nintendo ogłosiło, że wieczorem zaprezentują interaktywne doświadczenie, które trafi do serc dzieci i tych wszystkich dorosłych, którzy nie pozbyli się swojego wewnętrznego dziecka. Od tego momentu hajp się rozkręcił i wszyscy w sieci głośno zastanawiali się, co też firma z Kioto pokaże wieczorem. Punkt 23:00 na ich kanale pojawił się film prezentujący Nintendo Labo.

Pierwsza moja myśl - co to do cholery ma być? Kartonowe konstrukcje w połączeniu ze Switchem maja dać możliwość gry w jakieś mini-gierki? Czy Nintendo upadło na głowę?

Ale po dłuższej refleksji doszedłem do wniosku, że może jednak nie jest to takie głupie jakby się na początku wydawało. Bo dlaczego kolejne gry wideo muszą być takie same? Dlaczego nie powinny wymagać od gracza, by najpierw sobie fizycznie zbudował poszczególne elementy, które umożliwią mu tą grę?

W komunikacie prasowym, jaki otrzymałem, można przeczytać:

Misją Nintendo od zawsze było dostarczanie graczom innowacyjnych urządzeń, oryginalnych pomysłów na zabawę i powodów do uśmiechu, a kolejnym krokiem na tej drodze jest właśnie Nintendo Labo. . Dzięki zestawom Nintendo Labo kreatywni w każdym wieku będą mogli zamienić modularne kartony – zaprojektowane specjalnie, aby współpracować z konsolą Nintendo Switch i kontrolerami Joy-Con – w interaktywne kreacje nazywane Toy-Con. Od pianina, przez motor, po roboty – każdy Toy-Con ożyje w połączeniu z konsolą Nintendo Switch w odpowiedni sposób. Budując kolejne Toy-Cony gracze nie tylko będą się świetnie bawić, ale i odkrywać jak działa technologia, a nawet wymyślać nowe sposoby na zabawę nimi.

No właśnie - innowacyjne urządzenia. Czy przypadkiem to nie Nintendo wprowadziło na rynek jako pierwszy kontrolery ruchowe? Czy przypadkiem nie stworzyła handhelda z dwoma ekranami, z czego jeden był dotykowy, dzięki czemu gry przeznaczone na tę platformę mogły być ciekawsze? Tym razem Nintendo tworzy Toy-Cony - interaktywne kreacje, które wraz z najnowszą konsolą Nintendo mają dać wszystkim frajdę nie tylko z grania, ale i tworzenia.

Satoru Shibata, prezes Nintendo of Europe, powiedział:

Naszym celem jest sprawienie, aby każdy kto będzie miał kontakt z Nintendo po prostu się uśmiechnął. Nintendo Labo zaprasza wszystkie kreatywne i żądne nowych doznań umysły do wspólnego tworzenia, zabawy i odkrywania zupełnie nowych doświadczeń na Nintendo Switch. Ja osobiście liczę na to, że zobaczę wiele rodzin wspólnie składających te zestawy i świetnie się przy tym bawiących.

I tu właśnie dochodzimy do sedna. Nintendo zawsze podkreślało, że stawia na rodzinną zabawę. I Nintendo Labo wpisuje się w ich misję idealnie. Dlatego myślę, że wbrew pierwszym podśmiechujkom jakie pojawiły się w sieci, ta nowa seria produktów może odnieść sukces. Pamiętacie Google Cardboard? Początkowo wszyscy się z tego śmiali, ale nie minęło dużo czasu, by budżetowe gogle VR stały się modne. Czy tak będzie i z Nintendo Labo? Na tę chwilę ciężko powiedzieć. W Japonii jest duża szansa, że to się przyjmie. Gorzej może być z USA i Europą. No i problemem może być dla wielu cena - zestawy zostały wycenione na 70 USD (Variety Kit) i 80 USD (Robot Kit). Dużo jak na kilka kartonowych modułów i grę w zestawie. A może jednak nie? Cóż, przekonamy się o tym za kilka miesięcy - Nintendo Labo trafi do sprzedaży w Europie 27 kwietania br.

W obu zestawach znajdziemy wszystko, czego potrzeba do ożywienia Toy-Cona - czyli niezbędne materiały oraz odpowiednie oprogramowanie dla Nintendo Switch.

Variety Kit

  • Toy-Con Samochodzik zdalnie sterowany: Włóż lewy i prawy Joy-Con do zbudowanego przez siebie samochodu, a potem steruj nim wykorzystując ekran dotykowy Nintendo Switch. Wibracje HD Rumble w Joy-Conach będą poruszać samochodzikiem w wybranym przez Ciebie kierunku. W zestawie znajdą się materiały do zbudowania dwóch takich aut.
  • Toy-Con Wędka: Zbuduj wędkę z działajcym kołowrotkiem, który będzie połączony sznurkiem do podstawy trzymającej konsolę Nintendo Switch. Złap jedną z egzotycznych ryb widocznych na ekranie konsoli, zarzucając wędkę i opuszczając haczyk poprzez kręcenie kołowrotkiem. Kiedy poczujesz wibracje Joy-Cona, musisz szybko poderwać wędkę i kręcić, aby wyciągnąć rybę z wody.
  • Toy-Con Domek: Wkładając rożnokształtne bloki w specjalne miejsca na górze oraz boku domku możesz wchodzić w interakcje, karmić i bawić się z mieszkającym w nim zwierzątkiem. Różne kształty bloków wykrywane są przez kamerę IR wbudowaną w prawy Joy-Con, który należy włożyć w specjalne miejsce górze domku.
  • Toy-Con Motor: Włóż Joy-Cony w zbudowaną kierownicę motoru, aby pokierować motocyklem na ekranie swojego Nintendo Switch. Prawa rączka odpowiada za przyspieszenie, a przechylanie całego ciała czy skręcanie kierownicą spowodują, że sam motocykl będzie skręcał.
  • Toy-Con Pianion: Po zbudowaniu pięknego, 13-klawiszowego pianina, należy włożyć do niego konsolę Nintendo Switch i prawy Joy-Con, aby rozpocząć grę. Możesz nawet włożyć specjalne klocki pozwalające na wydawania nowych dźwięków czy granie w innych tonacjach.

Robot Kit

  • Toy-Con Robot: Stwórz strój robota, włóż prawy i lewy Joy-Con w odpowiednie miejsca na plecaku i w wizjerze, a potem przejmij kontrolę nad swoim robotem, widocznym na ekranie telewizora, kiedy konsola Nintendo Switch włożona jest do stacji dokującej. Weź udział w różnych grach i zabawach, w tym w trybie robota, w którym będziesz mógł niszczyć miasta i statki kosmiczne.

Dziękuję ConQuest Entertainment za udostępnienie materiałów promocyjnych.


Poprzedni wpis Następny wpis