Konsole do gier 2.0

Konsole do gier 2.0

recenzja

Solidna dawka konsolowej historii autorstwa Evana Amosa.

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy pomarzyć o polskojęzycznych książkach związanym z giereczkowem. A teraz? Wydawnictwo Open Beta regularnie wydaje książki o ważnych dla gamedevu twórcach gier. APN Promise wypuszcza na rynek Wielką Księgę Mario i Historię Pokemonów. I w końcu mamy Wydawnictwo Gamebook, którego nakładem wyszło już Legendy gier wideo Bartłomieja Kluski oraz nie tak dawno Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation Evana Amosa. I dziś będzie właśnie o tym drugim albumie.

Wystarczy wziąć tę książkę w rękę, by zobaczyć i poczuć, że mamy tu do czynienia ze świetnie wydaną pozycją - solidne ponad 300 stron zamknięte w twardej, lakierowanej okładce, która na obrazku pada z NES-a ma chropowatą strukturę imitującą plastik zastosowany w padzie. Niby bajer, ale robi on wrażenie.

Książka Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation

Co zaś znajdziemy w środku? Omówienie dziewięciu generacji konsol i mikrokomputerów, które trafiły na rynek w tej czy innej części globu i cieszyły graczy tysiącami godzin spędzonymi przy nich. Znajdziemy tu takie klasycznych sprzętów jak konsole do Ponga, Atari 2600, NES, SNES, Game Boy, Playstation czy Sega Saturn, a kończąc na Xbox Series X, PS5 i Nintendo Switchu. Nie zabrakło też takich "wynalazków" jak RDI Halcyon, Bandai Playdia czy Watara Supervision.

Książka Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation

Wszystkie te sprzęty zostały opatrzone krótkim opisem wraz ze szczegółowymi danymi (jak np. informacjami o procesorze, wbudowanej pamięci czy ilości wydanych na dany sprzęt gier) oraz pięknymi i szczegółowymi zdjęciami. Bo to one stanowią clou tego albumu. Co więcej, część z prezentowanych konsol została "rozebrana" i możemy zobaczyć z jakich elementów się składała. Takie "rozkładówki" naprawdę robią wrażenie. No ale wiadomo, podtytuł Ilustrowana historia od Atari do PlayStation do czegoś zobowiązuje i nie jest on przesadzony.

Książka Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation Książka Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation

Oprócz omówienia ponad 140 konsol i mikrokomputerów znalazło się też miejsce na kilka pomniejszych tekstów towarzyszących - o krachu branży gier wideo w 1983 roku, współczesnych wersjach retro konsol w wersji mini czy też emulacji. Oczywiście nie wyczerpują one do cna tematu, ale są dobrym początkiem dla kogoś, kto będzie chciał później zgłębić dany fragment historii elektronicznej rozrywki.

Książka Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation

Czy jest coś, do czego można się przyczepić? Chciałbym, ale... jakoś nie mogę. Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation pod każdym względem jest świetnie wydanym albumem - i to zarówno technicznym, jak i merytorycznym. Do tego spora garść różnych ciekawostek i przepiękne zdjęcia. Co tu dużo mówić - album Konsole do gier 2.0 jest pięknym podręcznikiem historii elektronicznej rozrywki, który warto mieć w swojej biblioteczce.

Autor: Evan Amos
Wydawca: Gamebook
Data wydania: 31 października 2023
Liczba stron: 312
Cena: 129,90 PLN

Zamów album Konsole do gier 2.0. Ilustrowana historia od Atari do PlayStation

Dziękuję Wydawnictwu Gamebook za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Podaj dalej:

Komentarze


Pan Nindyk

Doceniasz moją pracę w pisaniu o ciekawych grach niezależnych na Switcha?

Postaw mi kawę ☕Partner strony:

Partnerem strony jest Forever Entertainment


Poprzedni wpis Następny wpis