Gunpla podbija Polskę

Gunpla podbija Polskę

japonia

Rozmowa z Kacprem Olesińskim z Gundam Polska o sytuacji gunpla w Polsce, wyprawie do japońskiej siedziby Bandai i planach na przyszłość.

Kiedy w październiku rozmawiałem po raz pierwszy z przedstawicielem Gundam Polska, nie sądziłem że przez kilka pierwszych miesięcy nabiorą aż tak dużego rozpędu. Sukcesywnie poszerzają swoją ofertę o kolejne modele, w lutym wprowadzają figurki Dragon Balla do swojej oferty, a i w sklepach fizycznych można dostać Gundamy. Idą po prostu jak burza. Postanowiłem zadać im kilka pytań jak oni widzą swój sukces i jakie mają plany na najbliższą przyszłość. Zapraszam do lektury.


Od naszej ostatniej rozmowy minęły 4 miesiące. Przez ten czas sporo się wydarzyło - poszerzyliście ofertę o nowe produkty, modele Gundamów można dostać w sklepach stacjonarnych. Co dla Was było największym sukcesem?

Dla nas największym sukcesem jest to, że możemy to robić! Bardzo nas cieszy, że społeczność fanów gunpla rośnie z dnia na dzień. Czujemy, że budujemy coś dużego i to dodaje nam sił! Każdy sprzedany model, każda wiadomość od osób, które nabyły swój pierwszy model, jest bardzo motywująca. Te cztery ostatnie miesiące były niesamowitą przygodą i mamy nadzieję, że kolejne będą jeszcze większą!

Według mnie pojawienie się Gundamów w sieci elektromarketów pokroju MediaMarkt czy Saturn to nie lada wyczyn. Trudno było przekonać kierownictwo sieci/pojedycznych sklepów do umieszczenia gunpli w swojej ofercie?

Może nie nazwał bym tego wyczynem, ale żmudną pracą z ogromną ilością determinacji. Prawda jest taka, że naszym założeniem od początku było wprowadzenie modeli gunpla do jak największej sieci sprzedaży tak, by były one dostępne dla wszystkich.

Proces wprowadzenia produktu, szczególnie tak mało znanego a zarazem nowego w Polsce, to proces bardzo mozolny. Ale małymi kroczkami udało się to zrobić dzięki zaufaniu, które przez ten czas budowaliśmy.

Oczywiście to nie koniec! Ponieważ nadal prowadzimy rozmowy z innymi sieciami, a w obecnych planujemy w najbliższym czasie poszerzyć ofertę modeli gunpla oraz przeprowadzić pod koniec lutego premierę figurek z serii Dragon Ball - Figure-rise System w tym samym systemie składaniam co modele Gundam.

Ostatni tydzień stycznia spędziliście w Japonii, odwiedzając siedzibę Bandai. Możecie opowiedzieć jak przebiegło spotkanie? Czy Japończycy byli zadowoleni z Waszych działań?

Tak! W Japonii spędziliśmy bardzo miło czas i wszystko przebiegło w bardzo dobrej atmosferze. Natomiast to nie wyjazd do Japonii był kluczowy, a kolejne spotkanie podczas targów zabawek, które odbyły się w przepięknej Norymberdze.

Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Dyskutowaliśmy na wiele tematów, przedstawiliśmy nasze dokonania oraz plany. Wszystko zostało przyjęte bardzo dobrze i możemy powiedzieć, że mamy silnego sojusznika (mamy nadzieję, że najbliższe wydarzenia pokażą skalę).

Natomiast nadal musimy poszerzać skalę. Mamy nadzieję, że najbliższe kilka miesięcy ciężkiej pracy pozwolą jeszcze bardziej umocnić pozycję gunpla na Polskim rynku, a co za tym idzie - przybliżyć ofertę modeli oraz akcesoriów do tych z innych krajów, w których gunpla jest od wielu lat.

Na Waszym facebookowym profilu pojawiły się zdjęcia z Gundam Base, które odwiedziliście podczas pobytu w Tokio. Jak Wam się podobało to miejsce? Co wywołało na Was największe wrażenie?

Tak, zgadza się! Mieliśmy tę okazję, aby odwiedzić THE GUNDAM BASE na Odaiba. Jak nam się podobało? ZJAWISKOWE! Nie chodzi nawet o ogrom, ale sposób w jaki jest to przygotowane. Ciężko też stwierdzić co wywołało największe wrażenie, ponieważ wszystko zachwycało! Od półek z modelami gunpla, poprzez wystawę prac GBWC 2017, aż po wizualizację procesu produkcji modeli. Po prostu raj dla fanów gunpla i serii Mobile Suit Gundam.

A czy widzicie taki obiekt w Polsce? Myślicie, że przyjąłby się u nas?

Myślę, że tak. Szczególnie dlatego, że mógłby on w bardzo prosty i łatwy sposób rozpowszechnić gunpla u osób w naszym kraju, które jeszcze nic na ten temat nie wiedzą. Ale kto wie... Może za jakiś czas uda się coś podobnego zrobić!

Z tego co mi wiadomo, to oprócz Bandai odwiedziliście jeszcze jedną tajemniczą firmę - możecie uchylić rąbka tajemnicy i coś zdradzić w tym temacie?

Na chwilę obecną nie możemy nic powiedzieć. Możemy tylko zdradzić, że rozmowy przebiegły bardzo pomyślnie, dla nas jak i osób, które będą zachwycone linią produktów tej firmy! Możemy też zdradzić, że w najbliższym czasie produkty tej firmy zaczną pojawiać się w sklepach naszych partnerów. My natomiast ogłoszenie dystrybucji planujemy podczas Warsaw Comic Con 2018, który odbędzie się 20-22 kwietnia. Wtedy też na naszym stoisku oprócz gunpla będzie można zobaczyć te dwie linie produktów. Mamy nadzieję, że wiele osób ucieszy się z ich dostępności w Polsce!

Skoro już o tym mowa, to jakie macie dalsze plany na najbliższe kilka miesięcy?

Najbliższe miesiące poświęcimy na wprowadzeniu kilkudziesięciu nowych modeli gunpla do oferty naszych partnerów. Pod koniec lutego mamy premierę figurek Dragon Ball – Figure-rise Standard, która mamy nadzieję będzie się cieszyć dużą popularnością. Tutaj możemy zdradzić, że rok 2018 to rok Dragon Balla - oczywiście będziemy również poszerzać jej ofertę o nowe postacie z tej serii.

W międzyczasie będziemy wprowadzać na Polski rynek produkty firmy o której wcześniej wspomniałem. Dodatkowo zaczęliśmy już przygotowania do Warsaw Comic Con 2018, podczas którego oprócz oczywiście wystawy modeli gunpla, odbędzie się oficjalna premiera nowych produktów z naszej dystrybucji. Lada dzień również ogłosimy bardzo duże wydarzenie dla fanów gunpla, którego finał odbędzie się właśnie podczas Comic Con 2018. Ale o tym wkrótce na naszej stronie i facebookowym profilu!

No to faktycznie zapowiada się ciekawy rok. Trzymam kciuki, by wszystko się udało. Dziękuję za rozmowę.

Zdjęcie: archiwum prywatne Kacpra Olesińskiego.


Poprzedni wpis Następny wpis