Japońskie mechy nad Wisłą

Japońskie mechy nad Wisłą

japonia

Marzyłeś o tym, by złożyć oryginalny model Gundama, przy okazji nie wydając na to majątku? Teraz jest to możliwe dzięki ekipie z Gundam Polska.

Każda z liczących się na świecie firm ma swoją kurę znoszącą złote jajka. Nintendo ma Mario, Apple iPhone’a, Bandai zaś ma Gundama. Obok serii anime, mang czy gier wideo, pokaźną część biznesu japońskiej firmy stanowią gunpla (jap. ガンプラ), czyli plastikowe modele robotów z uniwersum Gundama (skrót pochodzi od “Gundam plastic model”).

Gunpla zdobyła swoją popularność w Kraju Kwitnącej Wiśni prawie cztery dekady temu. Pierwsze modele trafiły do sprzedaży w 1980 roku. Od tego czasu popularność modeli wielkich robotów z roku na rok rosła i z czasem przekroczyła granice Japonii. Do USA i Europy Zachodniej moda na składane mechy trafiła w latach dziewięćdziesiątych wraz ze wzrostem popularności mangi i anime.

To co odróżnia japońskie modele od tych zachodnich, to przede wszystkim fakt, że do ich złożenia nie potrzebny jest klej. Dzięki temu każdy z modeli ma ruchome części i robota można ustawiać w różnych pozach (np. szarżującego na przeciwnika). Ich wielkość jest różna, jednak najczęściej spotykanymi rozmiarami są modele wykonane w skali 1:144 (ok. 13 cm wysokości), 1:100 (16–19 cm wysokości) i 1:60 (ok. 30 cm wysokości).

To tyle jeżeli chodzi o krótką historię gunpla i ich charakterystykę. Do tej pory modele te nie były popularne w Polsce. Wkrótce może się to zmienić dzięki inicjatywie Gundam Polska, firmie która stała się dystrybutorem oryginalnych japońskich modeli nad Wisłą. Postanowiłem przepytać ekipę odpowiedzialną za to przedsięwzięcie, by dowiedzieć się od nich czegoś więcej. Na moje pytania odpowiedział Kacper Olesiński.

Kto stoi za przedsięwzięciem Gundam Polska?

Za Gudnam Polska stoją dwie osoby - jestem to ja oraz mój wieloletni przyjaciel oraz współpracownik biznesowy Krzysztof Petryka.

Co było tą iskrą, która spowodowała, że postanowiliście podbić polski rynek modelami robotów znanymi z serii anime Gundam?

Wszystko zaczęło się mniej więcej dwa lata temu. Ja sam jestem ogromnym fanem anime oraz samej Japonii. I mniej więcej dwa lata temu nadarzyła się okazja by się tam wybrać. A jak wiadomo warto coś z tego pięknego kraju przywieźć. Wybór był prosty - gunpla. Przywiozłem sobie oraz Krzyśkowi po modelu. Tak mogę opisać nasze pierwsze zauroczenie tym produktem, który w Japonii jest kultowy. Natomiast czas mocniej skrzyżował nasze biznesowe ścieżki. Chcieliśmy zrobić coś nowego razem, co będzie dawało nam radość. I w połowie tego roku udało się Krzysztofowi nawiązać kontakt z Bandai. Nie musieliśmy się nawet zastanawiać… Po prostu musieliśmy to zrobić, i pokazać Polsce gunpla!

Podczas tegorocznych targów Warsaw Games Week wasze stoisko cieszyło się sporą popularnością. Byliście tym zaskoczeni?

Jeżeli chodzi o WGW to byliśmy bardzo mile zaskoczeni! Nie znamy dokładnej liczby osób które nas odwiedziły, ale mieliśmy ręce pełne roboty, szczególnie w drugi dzień targów. Możemy natomiast zdradzić, że podczas warsztatów z budowy gunpla na naszym stoisku złożono ponad 30 modeli z serii SD.

Które modele cieszyły się największą popularnością?

Możemy powiedzieć, że wszystkie, oczywiście jako coś nowego. Natomiast największe zainteresowanie u odwiedzających i kupujących budziły modele z serii SD oraz MG i PG, ale tym przypadku być może ze względu na bardzo duże opakowanie.

Czy oprócz sprzedaży i dystrybucji gunpla na naszym rynku planujecie jeszcze jakieś inne inicjatywy w ramach Gundam Polska?

Planów mamy bardzo dużo. Jeżeli chodzi o same modele gunpla, w najbliższym czasie będziemy się starać aby jak najmocniej spopularyzować ten produkt w Polsce. Nie chodzi nam tylko o sprzedaż, ale zbudowanie tutaj bardzo silnej marki, może nie tak silnej jak w Japonii bo to niemożliwe, ale chcemy aby gunpla stało się bardzo popularne! Pracujemy również nad pełną lokalizacją produktu, bardzo nam zależy na tym aby produkt był przystępny dla każdego. Nasz plan jest taki, aby do końca roku wprowadzić modele do jak największej ilości sklepów w Polsce. W planach mamy również cykliczne warsztaty podobne do tych z WGW w całej Polsce, oczywiście dla każdego!

Gdzie w najbliższym czasie będzie można was spotkać?

Możemy powiedzieć, że będziemy obecni podczas Warsaw Comic Con Fall Edition oraz na Pixel Heaven 2018. To z takich większych wydarzeń. Natomiast planujemy organizować spotkania z gunpla czy też z samą serią Mobile Suit Gundam na własną rękę na trochę mniejszą skalę razem z naszymi przyjaciółmi z Yatta.pl. Terminy jak i program takich wydarzeń będą umieszczane na naszej stronie internetowej.

Jak Bandai zapatruje się na obecność gunpla w Polsce? Czy traktuje nasz rynek tylko jako ciekawostkę czy też bacznie będzie się przyglądał sprzedaży i wzrostowi popularności modeli?

To skomplikowany temat. My obecnie przyjęliśmy strategię aby jak najbardziej spopularyzować ten produkt w Polsce, zbudować jego pozycję, a następnie przedstawić Bandai efekty naszej pracy. Dzięki czemu, mamy nadzieję, że Polska będzie dostrzegana jako dobry rynek dla modeli gunpla. Przed nami bardzo dużo pracy, ale liczymy na to, że nam się uda!

Nie pozostaje mi w takim razie nic innego, jak życzyć Wam powodzenia. Będę mocno za Was trzymał kciuki. Dziękuję za rozmowę.


AKTUALIZACJA

Poprosiłem Gundam Polska o ustosunkowaie się do komentarzy Czytelników dot. ceny modeli przez nich sprzedawanych. Poniżej możecie przeczytać ich komentarz.

GUNPLA – GUNDAM POLSKA

Modele dostępne przez GUNDAM POLSKA są dostarczane z magazynu Bandai od Bandai France (tak, Bandai ma swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech, nie są to pośrednicy tylko Bandai), ale te modele pochodzą bezpośrednio z fabryki z Japonii.

GUNPLA sprzedawane przez GUNDAM POLSKA:

 • Posiadają gwarancje 12 miesięcy.
 • Są wprowadzone na rynek Polski zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 • Są zlokalizowane – zawierają quick guide w języku polskim (planujemy pełną lokalizację).
 • Posiadają wsparcie techniczne w razie problemów (nie unikamy żadnego kontaktu i chętnie pomagamy, planujemy DOK).
 • Modele są produkowane w 100% w Japonii (oryginalne).
 • Są dostępne na miejscu w magazynie, w najbliższym czasie w większości większych sieci handlowych (o tym poinformujemy wkrótce).
 • Ceny są uwarunkowane samą serią modelu jak i cenami ustalonymi przez firmę Bandai (tutaj pragniemy się wykazać przed firmą Bandai, by te ceny móc negocjować, ale Polska na chwilę obecną nie jest rynkiem gunpla - dlatego robimy wszystko by to zmienić!).
 • Każdy sklep, który zaopatrujemy w GUNPLA, otrzymuje od nas bardzo korzystne warunki handlowe.

Co do GUNPLA sprowadzanych i ew. niedomówienia co do za wysokiej ceny:

Pierwszy przykład: Allegro

Sprzedawca na allegro oferuje modele w podobnej lub niższej cenie modele GUNPLA ale:

 • Wysyłka jest bezpośrednio z Chin – sprzedawca składa zamówienie na AliExpress w naszym imieniu.
 • Czas wysyłki to „do” 35 dni (roboczych).
 • Nie ma pewności czy jest to model wyprodukowany w Japonii (najprawdopodobniej jest produkowany w Chinach).
 • Nie posiada gwarancji oraz lokalizacji.
 • Kupujący odpowiada za zakup oraz przesyłkę.
 • Kupujący może zostać obciążony dodatkowymi kosztami takimi jak VAT lub cło.

Pomijam tutaj walkę cen. My chcemy utrzymywać cenę w każdym sklepie taką samą!

Drugi przykład: sprowadzanie z zagranicznych sklepów specjalizujących się w sprzedaży GUNPLA np. HJL

Każdy może zamówić model i my tego nie bronimy, nawet zachęcamy. Ale tutaj jest też kilka dodatkowych rzeczy, które my zabieramy z barków potencjalnemu klientowi, który np. chciałby każdy model zobaczyć i kupić od ręki!

Przykład z HLJ - model PG Unicorn Gundam 2 Banshee Norn. Koszt w polskim sklepie to 999,99 PLN, na HLJ to 587,95 PLN - dużo taniej! Ale:

 • Najtańsza opcja dostawy to 243,87 zł do 7 dni roboczych.
 • Brak polskiej lokalizacji.
 • Gwarancja tylko w HJL.
 • Trzeba również doliczyć do tego VAT (chyba że ktoś bardzo lubi kombinować na zasadzie „oznaczone jako prezent”, „charakter okazjonalny).
 • Obecnie u nas w kraju może zostać to poddane szczegółowej kontroli celnej – co może spowodować nałożenie cła.

Koszt: 587,95 (model) + 243,87 (wysyłka) + 23% (135,22) = 967,04 zł

Reasumując - chcemy by każdy mógł z nami współpracować na bardzo dobrych warunkach handlowych. Nie ma w tym przypadku potrzeby kombinowania z ceną przez sklep, gdyż jest jedna! Nam zależy przede wszystkim, aby modele gunpla były dostępne od ręki w jak największej ilości sklepów, tak by każdy mógł je nabyć bez większych problemów. Pomijamy już tutaj kwestię czasu realizacji takiego zamówienia, ale nie każdy ma możliwość zamówienia modelu gunpla z zagranicznych sklepów.


Po więcej informacji na temat gunpla odsyłam Was na oficjalna stronę Gundam Polska, ich fanpage na Facebooku i profil na Instagramie.

Zdjęcia: materiały promocyjne Gundam Polska


Poprzedni wpis Następny wpis