Forever Entertainment królem remake'ów klasyki Segi i Square Enix?

Forever Entertainment królem remake'ów klasyki Segi i Square Enix?

nius

Wygląda na to, że rodzime Forever Entertainment stanie się twórcą i wydawcą klasycznych tytułów już nie tylko Segi, ale również Square Enix Japan.

Kojarzycie Forever Entertainment? To polski wydawca gier niezależnych m.in. na Switcha. Jak piszą na swojej stronie, są jednym z największych wydawców gier na konsolę Nintendo na świecie - w swoim portfolio mają już ponad 80 tytułów.

Jasne, nie ma tam samych hitów - sporo wydanych przez nich indyków jest po prostu dobra. Jednak od jakiegoś czasu działają na taką skalę, że aż się miło patrzy jak ta rodzima firma radzi sobie na growym rynku. W szczególności na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy.

Pierwszym moim zdaniem ważnym wydarzeniem w historii tego wydawcy było podpisanie umowy z Segą na wydanie remake'u klasyki - rail shootera Panzer Dragoon. Osobiście dobrze bawiłem się przy tym tytule w zeszłym roku (ach, ten tryb fotograficzny!). I chyba nie tylko ja, bo gra odniosła finansowy sukces i szybko się zwróciły koszty jej produkcji.

Domyślam się, że od powodzenia Panzer Dragoon: Remake zależała dalsza współpraca na lini polskiego wydawcy i Segi. Na szczęscie Japończycy byli zadowoleni, bo Forever Entertainment dostało zielone światło na przygotowanie kolejnych remake'ów - Panzer Dragoon Zwei, The House of the Dead i The House of the Dead 2.

Jakby tego było mało, to sam wydawca poinformował ostatnio, że w planach na ten rok mają jeszcze wydać "co najmniej cztery remake'i, trzy gry własne i co najmniej trzy istotne porty". Wśród nich mają się znaleźć takie tytuły jak wspomniane wcześniej gry Segi, Fear Effect, kolejna część Magical Drop i Shadowgate (potwierdzili to w jednym ze swoich tweetów).

Pod koniec 2020 roku zaskoczyli wszystkich tworząc Forever Limited, czyli wydawnictwo odpowiedzialne za edycje kolekcjonerskie gier na Nintendo Switch (przynajmniej na początku). Na start w ofercie pojawiły się ich cztery tytuły w różnych wersjach: Panzer Dragoon: Remake, Sparkle Ultimate Collection, Thief Simulator i Green Hell. Zainteresowanych tematem odsyłam do mojego wywiadu z Moniką Ginter, która opowiedziała mi o całej inicjatywie.

Jednak chyba nikt nie spodziewał się wiadomości, jaka pojawiła się w poniedziałkowe południe - Forever Entertainment podpisało umowę ze Squre Enix Japan na "stworzenie i wydanie kilku remaków gier opartych o jedną markę posiadaną przez japońską firmą". Patrząc na listę gier jakie w swoim portfolio ma Square Enix możemy tylko zgadywać, co też ciekawego pojawi się na rynku dzięki Forever Entertainment. A skoro ma to być kilka remake'ów opartych o jedną markę, to robi się już naprawdę ciekawie. Może to będzie coś z Final Fantasy? A może z serii SaGa lub Dragon Quest? Któż to wie... Niestety, na tę chwilę możemy tylko wróżyć z fusów, a na oficjalne ogłoszenia jeszcze pewnie będziemy musieli trochę poczekać.

Ale przyznacie - dynamika rozwoju Forever Entertainment jest godna podziwu, prawda? Jestem bardzo ciekawy czym jeszcze w najbliższych miesiącach zaskoczy nas ten polski wydawca. Bo coś czuję, że to jeszcze nie koniec niespodzianek.


Poprzedni wpis Następny wpis