Anime ''Super Mario Bros.'' w 4K

Anime ''Super Mario Bros.'' w 4K

nius

Dzięki ciężkiej pracy grupy Femboy Films możemy obejrzeć animowaną produkcję o przygodach Mario i Luigi z 1986 roku po raz pierwszy w najlepszej jakości.

20 lipca 1986 roku na ekrany japońskich kin trafiło anime Super Mario Bros.: Peach-Hime Kyushutsu Dai Sakusen! (ang. Super Mario Bros.: The Great Mission to Rescue Princess Peach!). Za stworzenie tej animowanej produkcji odpowiedzialne było Grouper Production z błogosławieństwem że strony Nintendo. Reżyserem był Masami Hata, a napisanie scenariusza na podstawie gry podjął się Hideo Takayashiki.

Okładka wydania VHS anime Super Mario Bros.

Sama fabuła tej animacji luźno opiera się na grze, która wyszła w Japonii na Famicoma rok wcześniej. W pierwszych ujęciach widzimy Mario, który tłucze w grę na Famicomie. Nagle na ekranie telewizora pokazuje się Księżniczka Brzoskwinka i, uciekając przed potworami, wyskakuje z telewizora wprost na Mario. Chwilę później pojawia się Bowser i po krótkiej walce z Mario porywa księżniczkę do Grzybowego Królestwa. Mario razem z Luigim postanawiają uratować księżniczkę.

Cała animacja trwa nieco ponad godzinę i wygląda jak każda inna japońska animowana produkcja tamtego okresu. Ot, nic szczególnego, zwykła produkcja bez dużego budżetu.

Okazuje się, że Mario był hardcore'owym graczem | Anime Super Mario Bros.

Jakiś czas później anime trafiło w Japonii na kasety VHS i Betamax. Niestety, produkcja nie doczekała się później ani wydania na DVD czy Blu-ray, ani tym bardziej nie opuściła granic Japonii. Owszem, anime z Marianem pojawiło się z czasem w sieci. Był to jednak bardzo kiepskiej jakości rip (no bo czego spodziewać się po nagraniu w 144p?).

Prawie trzy dekady później pojawiła się grupa ludzi, dzięki którym udało się zrobić coś, co wydawało się niemożliwe - wydać to anime w najlepszej jakości 4K.

Z tymi grzybkami to ja bym był ostrożny... | Anime Super Mario Bros.

Wszystko zaczęło się od człowieka ukrywającego się pod pseudonimem Carnivol, który w 2016 wszedł w posiadanie najprawdopodobniej ostatniej taśmy 16mm z anime Super Mario Bros. i postanowił je odnowić. Niestety, proces się wydłużał. Dlatego też w 2021 roku skontaktował się z grupą FemboysFilms, która podjęła się odrestaurowania filmu.

Cały proces trwał kilka miesięcy, podczas których grupa zeskanowała taśmę, usunęła zabrudzenia i rysy oraz poprawiła kolory. No i przygotowała obraz w 4K. Do tego dograła ścieżkę dźwiękową z oryginalnej kasety VHS, dzięki czemu całość uzyskało najlepszą jakość jaką tylko można było uzyskać z materiałów źródłowych.

I całość udostępnili za darmo w sieci.

Anime Super Mario Bros.: Peach-Hime Kyushutsu Dai Sakusen! możecie obejrzeć na Youtubie.

A jeżeli chcecie mieć je na dysku wraz z dodatkami w postaci zeskanowanego art booka czy soundtracku, to wystarczy odwiedzić serwis Internet Archive, gdzie grupa udostępniła efekty swojej pracy. I to zarówno w wersji 4K (52,7 GB), jak i 1080p (21,6 GB). Wszystko znajdziecie tutaj.

Pozostaje jeszcze kwestia legalności. Tutaj ciężko mi cokolwiek powiedzieć, ponieważ Nintendo nie ma praw do samego anime. Co więcej, do tej pory słabej jakości kopie, które krążyły po sieci, cały czas mają się dobrze i nie zostały zdjęte. A jak dobrze wiemy, prawnicy Nintendo działają bardzo szybko i skutecznie. Więc skoro nie dobrali się jeszcze do tego filmu, to można założyć, że nikt tu nie robi nikomu krzywdy udostępniając go w takiej wersji w sieci.

Nie pozostaje mi więc nic innego jak życzyć wszystkim miłego seansu.

Podaj dalej:

Komentarze


Pan Nindyk

Doceniasz moją pracę w pisaniu o ciekawych grach niezależnych na Switcha?

Postaw mi kawę ☕Partner strony:

Partnerem strony jest Forever Entertainment


Poprzedni wpis Następny wpis