A Short Hike

A Short Hike

recenzja

A Short Hike jest jedną z tych małych i uroczych gier niezależnych na Nintendo Switch, które warto mieć w swojej kolekcji. A wkrótce zostanie wydany w wersji pudełkowej.

Aktualizacja: 25 sierpnia 2022 A Short Hike otrzyma wydanie pudełkowe - szczegóły

Nie zawsze człowiek potrzebuje zagrać w duży tytuł, które wyrwie mu z życiorysu przynajmniej kilkanaście godzin. Czasem wystarczy mała gra, której przejście zajmie powiedzmy dwie godziny. Taką właśnie grą jest A Short Hike na Nintendo Switch. I to będzie jedne z najprzyjemniej spędzonych dwóch godzin.

Warto podkreślić, że ten indyczek to dzieło będące praktycznie w całości autorstwem jednego człowieka - Kanadyjczyka Adama Robinson-Yu.

A Short Hike pierwotnie był jego pobocznym projektem, który miał dać mu chwilę oddechu w pracy nad grą Untitled Paper RPG. Zainspirowany swoimi letnimi wędrówkami po lasach i górach chciał stworzyć coś, co mogłoby wywołać te same uczucia spokoju i relaksu, jakich wtedy doświadczał podczas zdobywania kolejnych szczytów. Z czasem jednak ten mały projekt rozrósł się do takich rozmiarów, że stał się osobną grą.

Wersja na komputery PC (Win/Linux) i Mac pojawiła się w lipcu 2019 roku. Rok później, 18 sierpnia 2020 roku, pojawiła się wersja na Nintendo Switch.

Przez ten czas gra zdobyła kilka nagród i wyróżnień. Zgarnęła m.in. Seumas McNally Grand Prize oraz Nagrodę Publiczności podczas IGF Awards 2020 oraz była nominowana w kategorii Najlepsza Gra Niezależna Golden Joystick Awards 2019. Jak widać, nie mamy tu do czynienia z byle jaką grą, a tytułem który faktycznie wyróżnia się na tle innych indyków.

W A Short Hike wcielamy się w rolę Claire, antropomorficznego ptaszka, który kilka najbliższych dni ma spędzić na niedużej wyspie u swojej Ciotki May, będącej strażnikiem w Hawk Peak Provincial Park. I wszystko było by dla niej super gdyby nie fakt, że praktycznie na całej wyspie nie ma... zasięgu. A Claire czeka na ważny telefon. Jedynym miejscem, gdzie można złapać zasięg jest szczyt pobliskiej góry Hawk Peak.

I to jest właśnie celem gracza - dotrzeć na sam szczyt. Sama wędrówka nie jest jakoś czasochłonna (w końcu short w tytule do czegoś zobowiązuje). Aby wdrapać się na górę trzeba zdobyć przynajmniej 7 złotych piór, dzięki którym Claire będzie w stanie dotrzeć do swojego celu.

A Short Hike jest małym indyczym open worldem. Dlatego też to od nas zależy czy od razu skupimy się na naszym głównym zadaniu i jak najszybciej dotrzemy na sam szczyt (wtedy przejście gry nie powinno nam zająć dłużej niż ok. 1,5 godziny) czy też jednak poszwędamy się po wyspie, by odkryć jej sekrety.

Wybierając drugą opcję wydłużamy sobie znacząco czas rozgrywki. A uwierzcie mi - jest co na wyspie robić. Możemy pomóc jej mieszkańcom w drobnych sprawach, połowić ryby, poszukać skarbów i skrótów czy też pograć w beachstickball na jednej z plaż. Zresztą - zerknijcie na interaktywną mapę przygotowaną przez jednego z fanów gry, na której zaznaczone są wszystkie "side-questy" i przedmioty to zebrania. Sporo tego, prawda?

To, co jest najfajniejsze w A Short Hike to fakt, że relaksujący klimat gry zachęca do eksploracji wyspy. Nikt nas nie pogania w osiągnięciu głównego celu. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować znaleźć wszystkie skrzynki poukrywane na terenie wyspy, odkryć małe jeziorka i stawy, w których można złowić rzadkie okazy ryb czy w końcu wygrać wszystkie wyścigi z Avery.

Ukończenie gry wraz z wykonaniem większości zadań pobocznych zajęło mi ok. 2,5 godziny. Ale jeszcze kilka rzeczy zostało mi do odkrycia czy ukończenia.

Na szczęście po zakończeniu głównego wątku możemy swobodnie kontynuować eksplorację wyspy. Na pewno więc jeszcze wrócę do A Short Hike, by mieć ukończoną grę w 100%.

Pod względem oprawy graficznej, to mamy tu do czynienia z bardzo przyjemną dla oka grafiką 3D. Do tego ciepła paleta barw, wzorowana na kolorach Tarczy Kanadyjskiej, dodaje całości uroku i potęguje relaksujący klimat.

Bardzo fajnym patentem, jaki zastosował twórca gry, to ustawienia graficzne. A konkretniej wielkość pikseli. Do wyboru mamy kilka stopni - od wielkich i "surowych", kończąc na malutkich i ostrych. Jak widać na poniższym filmiku - każdy znajdzie ustawienia idealnie dla siebie:

Warto też wspomnieć o muzyce, za którą odpowiedzialny jest Mark Sparling. Co tu dużo mówić, muzyka idealnie wkomponowuje się w klimat gry. Spokojne melodie pozytywnie nastrajają do eksploracji wyspy.

Warto dodać, że A Short Hike ma adaptacyjną ścieżkę dźwiękową. Oznacza to, że muzyka zmienia się w zależności od wydarzeń dziejących się w grze (takich jak pogoda) czy działań gracza (np. swobodny lot).

Soundtrack jest tak fajny, że słucha się go równie przyjemnie również poza grą. Idealnie się nadaje np.jako tło do jakiś spokojnych czynności. Zresztą, posłuchajcie sami:


Czy jest coś, co w A Short Hike mi się nie spodobało? Długo się nad tym zastanawiałem i nic nie przyszło mi do głowy.

Jasne, dla niektórych gra może się wydawać za krótka. Ale uwierzcie mi - czas, jaki trzeba poświęcić na tę grę jest odpowiedni. Nic nie jest sztucznie wydłużone, a dodatkowe elementy które mają sprawić, że więcej czasu spędzimy w tej grze, nie wydają się być dodane na siłę. Wszystko wydaje się ze sobą ładnie współgrać.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić Was do zakupu A Short Hike. Jest to tytuł, który idealnie nadaje się do ogrania po ciężkim dniu - spędziecie przy nim naprawdę miło czas.

Ocena końcowa

5/5
nindyk królewski

Na plus:
mały indyczy open world
relaksująca rozgrywka
oprawa audiowizualna

Na minus:
brak

Werdykt: A Short Hike jest indykiem wart każdej wydanej złotówki.

Deweloper: Adam Robinson-Yu
Wydawca: Whippoorwill
Data wydania: 18 sierpnia 2020
Waga: 435 MB
Cena: 27.99 PLN

A Short Hike w Nintendo eShop

Wydanie pudełkowe A Short Hike

Dzięki Super Rare Games A Short Hike doczeka się wydania pudełkowego. Gra dostępna będzie w dwóch wersjach - standardowej i kolekcjonerskiej.

W wersji standardowej w pudełku obok kartridża z grą znajdziemy:

  • kolorową instrukcję,
  • mini-mapę Hawk Peak w formacie A5,
  • naklejkę,
  • karty.

Koszt takiej wersji to 35,35 EUR (ok. 168 PLN). Liczba dostępnych egzemplarzy ograniczona jest do 6000 sztuk.

A Short Hike - wydanie standardowe

Wersja kolekcjonerska będzie naprawdę bogata w dodatki. W pudełku znajdziemy:

  • dużą składaną mapę,
  • 46-stronicowy przewodnik turystyczny po Hawk Peak (ponoć jego stworzenie zajęło rok czasu),
  • cztery arkusze naklejek z fauną i florą parku,
  • przypinkę z Claire,
  • trzy widokówki,
  • soundtrack autorstwa Marka Sparlinga na CD.

Cena tego zestawu to 93,09 EUR (ok.442 PLN), a jego liczba ograniczona jest do 4000 egzemplarzy.

A Short Hike - wydanie kolekcjonerskie

O jakość tego wydania jestem spokojny - Super Rare Games robi naprawdę świetną robotę, a dodatki dodawane do gry są wysokiej jakości.

Przedsprzedaż rusza 25 sierpnia 2022 o godzinie 19:00 czasu polskiego.

Jeżeli ktoś chce załapać się na którąkolwiek z tych wersji to radzę szybko się decydować - spodziewam się, że ten tytuł zostanie bardzo szybko wyprzedany.

Podaj dalej:

Komentarze


Pan Nindyk

Doceniasz moją pracę w pisaniu o ciekawych grach niezależnych na Switcha?

Postaw mi kawę ☕Partner strony:

Partnerem strony jest Forever Entertainment


Poprzedni wpis Następny wpis