12 przydatnych aplikacji dla Twojego Chromebooka

12 przydatnych aplikacji dla Twojego Chromebooka

varia

Chromebooki już dawno przestały być "kadłubkami", prostymi komputerami tylko z przeglądarką internetową zamiast pełnoprawnego systemu. Fakt, nadal Chrome OS jest w tyle za “dorosłymi” systemami pokroju Windows czy Linux, ale śmiało można powiedzieć, że przeciętnemu Kowalskiemu w zupełności wystarczy to, co oferuje mu taki Chromebook.

Przecież poczyta maile, sprawdzi co tam u znajomych na Fejsie, obejrzy kilka śmiesznych filmików na YouTube czy posłucha muzyki w Spotify. Jedyne pola, na których CB długo nie dogoni konkurencji to gry i specjalistyczne aplikacje (typu Photoshop czy PHP Storm). Jednak rozwój aplikacji webowych daje nadzieję na przyszłość  —  już teraz w Chrome Web Store można znaleźć programy, dzięki którym nasz Chromebook będzie służył do czegoś więcej niż oglądania śmiesznych zdjęć kotów.

Poniżej znajdziecie moją subiektywną listę 12 aplikacji i rozszerzeń, które warto mieć zainstalowane na swoim Chromebooku.

Narzędzia systemowe

Na początek zestawienia kilka narzędzi, dzięki którym nasz Chromebook będzie miał kilka dodatkowych funkcji.

Chrome Apps & Extensions Developer Tool

Chrome Apps & Extensions Developer Tool

Aplikacja, dzięki której mamy wgląd do wszystkich aplikacji i rozszerzeń, które mamy zainstalowane w systemie. Dzięki niej dowiemy się jakie uprawnienia mają poszczególne programy, bieżące i historyczne zachowanie (jakie uruchomiło procesy, wykonało operacje, itp.) oraz możemy automatycznie zaktualizować wszystkie nasze aplikacje jednym przyciskiem.

Chrome Apps & Extensions Developer Tool w Chrome Web Store

Keep Awake

Rozszerzenie, dzięki któremu możemy wymusić, by system nie przechodził w stan uśpienia podczas dłuższej bezczynności ze strony użytkownika. Przydatne na przykład wtedy, gdy ściągamy duży plik na dysk i w międzyczasie nic nie robimy na Chromebooku.

Keep Awake w Chrome Web Store

Cog — System Info Viewer

Cog — System Info Viewer

Mały programik, dzięki któremu dowiemy się wszystkiego o naszym Chromebooku — procesorze, pamięci RAM, wersji Chrome OS, itp.

Cog — System Info Viewer w Chrome Web Store

Wicked Good Unarchiver

Aplikacja, dzięki której systemowy menedżer plików obsłuży takie formaty spakowanych plików jak: 7z, ar, cab, cpio, deb, iso, pax, rpm czy tar. Od teraz żadne archiwum nam nie straszne!

Wicked Goog Unarchiver w Chrome Web Store

Programy użytkowe

Zestawienie aplikacji użytkowych jest mocno subiektywne i jednemu bardziej podpasują zaproponowane przeze mnie programy, drugiemu mniej. Na pewno w sklepie z aplikacjami znaleźć można dziesiątki innych, równie dobrych aplikacji. Jednak poniższe zestawienie ma na celu jedno — pokazać, że na Chromebooku można zrobić o wiele więcej niż początkowo może się wydawać.

VLC

VLC znany jest chyba wszystkim właścicielom Windowsa czy Linuxa — program, dzięki któremu można odtworzyć praktycznie każdy format wideo czy audio bez konieczności instalacji sterowników.

Zwiastun “Guardians of the Galaxy” w 1080p odtworzony w VLC

Do grudnia 2015 roku Chromebook potrafił odtwarzać tylko kilka podstawowych formatów wideo i to jeszcze nie ze wszystkim kodekami audio. Ale w końcu nadszedł ten dzień, kiedy VLC pojawił się w specjalnej wersji dla Chrome OS. Bazując na wersji androidowej udało się w końcu sprawić, że wszelkie pliki multimedialne można odpalić na Chromebooku bez najmniejszego problemu.

VLC w Chrome Web Store

Writer

Writer

Prosty i działający w trybie offline edytor tekstowy, którego design oparty jest o google’owy Material Design. Mamy podstawowe stylowanie tekstu, możliwość eksportu do formatu docx (domyślnie Writer zapisuje tekst jako plik tekstowy), do tego program jest szybki i responsywny. Jeżeli nie potrzebujesz wodotrysków, tylko podstawowej funkcjonalności edytora tekstów, to Writer jest dla Ciebie.

Writer w Chrome Web Store

Zed Code Editor

Praca na dwóch plikach jednocześnie nie jest problemem dla Zeda

Tym razem coś dla webdevelopera. Zed Code Editor to offline’owy edytor, dzięki któremu pisanie kodu na Chromebooku jest przyjemnością. Kolorowanie składni czy automatyczne zamykanie tagów HTML to tylko kilka bajerów, które przemawiają na korzyść tego edytora. Można edytować pliki zarówno lokalne, jak i te umieszczone w Dropboxie czy repozytorium GitHuba.

Zed Code Editor w Chrome Web Store

Pixlr Editor

Pixlr Editor

Chromebook nie doczekał się pełnoprawnego offline’owego edytora grafiki. Jednak od czego są webappki? Autodesk udostępnił w ten sposób Pixlr Editor, który można uznać za młodszego (i nieco uboższego) brata Photoshopa czy GIMPa. Znajdziemy w nim podstawowe operacje, jakie można wykonać na obrazkach — wycinanie, zmiana rozmiaru, dodawanie prostych efektów, nakładanie tekstu/kształtów, rozmywanie, wstawianie gradientów itp. Do pełni szczęścia brakuje tylko możliwości uruchomienia aplikacji bez konieczności połączenia z internetem.

Pixlr Editor w Chrome Web Store

Polarr Photo Editor

Polarr Photo Editor

Na sam koniec zostawiłem prawdziwą bombę — Polarr to pełnoprawny edytor zdjęć, który niektórym osobom zastąpił Lightrooma (sic!). Nie dość, że aplikacja działa w trybie offline, ma kilkanaście zdefiniowanych filtrów, możliwość edycji praktycznie każdego aspektu zdjęcia (temperatura, nasycenie, wyciąganie detali, dodawanie winiety, edycja krzywych, itp. itd.), to na dodatek obsługuje format RAW. Całość działa sprawnie i szybko, dzięki czemu praca z tym programem jest naprawdę przyjemna.

Za $20 można zakupić wersję Pro, dzięki której mamy dostęp do jeszcze większej ilości filtrów, jak i dodatkowych opcji w postaci selektywnych korekt. Jednak podstawowa wersja aplikacji w zupełności wystarczy amatorom fotografii cyfrowej

Polarr Photo Editor w Chrome Web Store

Gry

Na sam koniec zestawienia chciałbym polecić kilka gier. Jasne, nie są to produkcje klasy AAA, ale czasami takie gry-popierdółki są wystarczające, by oderwać się na chwilę od pracy czy zabić czas.

Pixel Dungeon Remix

Na początku gry nawet taki szczur może być groźny w Pixel Dungeon Remix

Pixel Dungeon Remix to Chrome OS-owy port znanej gry typu roguelike z Androida. Losowo generowane lochy, przyjemna dla oka rozpikselowana grafika, rosnący poziom trudności z każdym kolejnym poziomem podziemi i permanentna śmierć naszego bohatera to cechy szczególne tego tytułu. Jeżeli ktoś lubi tego typu gry, to PDR sprawi mu wiele frajdy.

Pixel Dungeon Remix w Chrome Web Store

Free Rider HD

Free Rider HD

Jazda na BMX-ie w Free Rider HD można dostarczyć sporo frajdy i… frustracji. Kolejne trasy są co raz trudniejsze i wymagają od nas niezłej zręczności. Jednak satysfakcja z pokonania danego odcinka w jak najkrótszym czasie przynosi sporo satysfakcji. Z każdym dniem dochodzą nowe trasy stworzone przez graczy z całego świata, więc na pewno gra nam się szybko nie znudzi. Jedyny minus to to, że Free Rider HD jest webaplikacją, więc wymagane jest połączenie z internetem do uruchomienia.

Free Rider HD w Chrome Web Store

ScummVM

Na koniec zostawiłem perełkę — port ScummVM napisany specjalnie dla Chrome’a. Nie jest to niestety pełnoprawny klient ScummVM, a jedynie wersja pokazowa możliwości NaCl, czyli Native Client. Do programu dodane są dwie klasyczne gry przygodowe, które obecnie mają status freeware: Beneath a Stell Sky i Lure of the Temptres.

Beneath a Steel Sky w ScummVM

W porównaniu do “pełnej” wersji ScummVM, nie ma możliwości dodawania innych gier przygodowych typu point-and-click (np. Secret of Monkey Island, Discworld czy King’s Quest). Trochę szkoda, ale z drugiej strony darowanemu koniowi... Jakby nie patrzeć — można zagrać w gry, które obecnie są klasykami w swojej kategorii.

ScummVM w Chrome Web Store

Jak widać z powyższego zestawienia na Chromebooku można sporo zdziałać. A co więcej, już wkrótce do wersji stabilnej systemu dojdzie możliwość instalowania androidowych aplikacji poprzez Google Play Store. Wtedy to baza programów i gier, które będzie można uruchomić na Chromebooku, zwiększy się wielokrotnie i jedynym ograniczeniem będzie miejsce na dysku.


Następny wpis